2021 PARIS BOOK FESTIVAL NAMES ‘DAD’ FOR TOP HONORS


PARIS_The emotional novel Dad is the winner of the 2021 Paris Book Festival, which honors the best of international publishing.

Author Steven Manchester’s Dad: A Novel (The Story Plant) tells of three generations of dads, playing traditional roles in each other's lives, who arrive simultaneously at significant crossroads. The decisions they make and the actions they take will directly - and eternally - affect each other, as such is the sacred legacy of fatherhood.

Manchester’s skilled insight into the emotions and rituals regarding the universal bond of fatherhood continue his legacy as one of the best modern storytellers.

Other winners in the competition:

GENERAL NON-FICTION

WINNER: The Hanford Plaintffs – Trisha Pritikin

RUNNER-UP: Good Dogs – Mry Contreras

HONORABLE MENTIONS:

  • AfterLIFE: Waking Up From My American Dream - Carlo Pietro Sanfilippo
  • Toxic Love – Dean Quirke
  • Kings, Conquerors, Psychopaths – Joseph N. Abraham MD
  • A Mother's Story: Angie Doesn’t Live Here Anymore - Maggie C. Romero
  • As Living Stones – Marjory Henderson
  • Char’s Gift – Steve Harryman
  • The Art of Forgiveness – Carolyn CJ Jones
  • A Constitution for a Democracy - Rohit (Roy) Kajaria
  • Only the Lucky Grow Old – Kristine Fontaine
  • Secret Life of a Juror – Voir Dire – Paul Sanders
  • Banquet of Consequences – Paul Sanders


CHILDREN’S BOOKS

WINNER: I Would Love You Even If You Burned the Christmas Turkey – Bucleigh Newton-Kernodle

RUNNER-UP: Pong and the Birthday Journey – Linda Sowa Young Cornish

HONORABLE MENTIONS:

  • Sunny Flowers – Linda Sowa Young Cornish
  • Ella Sue and the Burlap Bag – Robin Taylor Chiarello
  • Belinda and the “Boring” Ballet Class – Dani Tucci-Juraga
  • Mommy’s Hot Pink Heels – Missy Brickman
  • Kindergarten Kapers – Sabrina Runyon
  • Becky’s Bonnet – Linda Sowa Young Cornish
  • Sabrina’s Book – Sabrina Runyon
  • The Imagination Key – Sarah Whalen
  • The Burping Pumpkin - Steph Alexis
  • Glitter the Unicorn Goes to the Beach – Callie Chapman
  • La petite lumiere blanche – Judy Ann Lowe
  • The Twin Dolphin’s Kind Rescue – V.A. Boeholt/Nate Jensen
  • Ting Ting, The Girl Who Saved China – Ryan O’Connor
  • If I Were A Pony – Leonard Eckhaus
  • The Holy Kid and Bud Book – V.A. Boeholt/Nate Jensen
  • 7 Children’s Adventure Stories – V.A. Boeholt/Nate Jensen
  • Glitter the Unicorn Goes to the Moon – Callie Chapman
  • Let’s Go Dreaming: Into the Stars – Shanita Allen
  • Guess Me! Mighty Mammals – Kaaya Sharma
  • Meet Monique – Denise Lawson


SCIENCE FICTION

WINNER: Foundra – Emmanuel M. Arriaga


GENERAL FICTION

WINNER: Dad – Steven Manchester

RUNNER-UP: White Seed: The Untold Story of the Lost Colony of Roanoke – Paul Clayton

HONORABLE MENTIONS:

  • Redshift, Blueshift – Jordan Silversmith
  • Hunting Teddy Roosevelt – James Ross
  • The Gift from Fortuny – Terry Stanfill
  • Red Deception – Gary Grossman and Ed Fuller
  • An Irish Lullaby – Louis Michael Manzo
  • The Renascent World – Carryn N. Kerr
  • Lucky - Sara Condrey
  • White Skies Black Mingo – Kevin D. Miller
  • Truth is in the House – Michael J. Coffino
  • With Wanton Disregard – Gwen Banta
  • Devil’s Ledger – Lorraine Evanoff
  • Knight Light – Claudia Riess
  • The Spanish Teacher – Barbara De La Custa
  • Heaven and Other Zip Codes - Mathieu Cailler
  • Coldwater Revenge – James Ross
  • A Club of Friends – Marco Antonio Diaz
  • Buried but Never Forgotten – Elisa Chastaine
  • A Portable Chaos E.M. Schorb
  • Trading Secrets – Rachael Eckles
  • Zongzi’s Journey – Richard Leito Sentieri
  • Here with the Winter – J. Penrod Scott
  • Ninety-Five – Lisa Towles
  • Revenge of the Beast – M. Ward Leon
  • Operation Olive Tree – Jemil Metti
  • Missing – Don Helin
  • Azalea Bluff – Dennis Hetzel with Ed Galloway
  • Walking in Deep Sand – V.C. Williams
  • First Course – Jenn Bouchard

UNPUBLISHED

WINNER: The Train Jumper – Gwen Banta

RUNNER-UP: Cleopatra’s Vendetta – Avanti Centrae


PHOTOGRAPHY/ART

WINNER: The Undersea Art of Indonesia – Charles Rawlings, Nuswanto Lobbu, Leah Perez

RUNNER-UP: Leonardo da Vinci; Geologic – Ann C. Pizzorusso


POETRY

WINNER: In the Boat of Myself – Timothy Goldring

RUNNER-UP: Dentro do som/inside the sound – Michael Garcia Spring

HONORABLE MENTIONS:

  • Once Upon Each Time – E.M. Schorb
  • Vidas Ajenas – Issamary Simmons Benavides
  • In Spiritus Theos – Brett Nelson
  • Dispatches from the Swinging Door Saloon – Randall McNair
  • When Snow Walks In – Christine Candland
  • Old State Road - Jason Gerrish
  • Much – Joel Peckham


BIOGRAPHY/AUTOBIOGRAPHY/MEMOIR

WINNER: My Sister’s Mother – Donna Solecka Urbikas

RUNNER-UP: The Girl Behind the Wall – Antje Arnold

HONORABLE MENTIONS:

  • My Obit: Daddy Holding Me – Ken Atchity
  • Gone Before Glory – Stephen G. Yanoff
  • Burn This City to the Ground – N. Daniel
  • Gilligan’s Dreams – Dreama Denver
  • Good Blood: A Journey of Healing – Irit Schaffer
  • The Demon in Disguise – Ashley Elliott
  • The Angle of Flickering Light - Gina Troisi
  • Splat! – Adele Irving
  • The Music – Herbert and Stephanie Ausbel
  • Corners Untouched by Madness – N. Daniel
  • Roots & Branches: A Family Saga… - Michael Meguid
  • Abandon Brandon – Brandon J. McDermott
  • A Turbulent Mind – Swetha Amit
  • She Got Up – Janice Freeman


COOKBOOKS

WINNER: One Loaf/One Bowl at a Time – CJ Katz

HOW-TO

WINNER: Can You Get Our Attention? _ Kraig Kann

RUNNER-UP: The Ultimate Guide to Planning – Mike Bernstein

HONORABLE MENTION:

  • What the Pandemic Learned from Me – Anindita Das


WILD CARD

WINNER: The Wingless Angel – Fabrice Wilfong

RUNNER-UP: Mimi Takes Paris – Elizabeth Cooke

HONORABLE MENTIONS
:

  • The Noble Edge – Christopher Gilbert, Ph.D
  • Mimi Takes Europe – Elizabeth Cooke
  • Kevin on Earth – Pres Maxon
  • Th? 3 Loves Project – Dr. Debra Campbell
  • Buried but Never Forgotten – Elisa Chastaine
  • Leonardo da Vinci Cartographer – Ann C. Pizzorusso
  • Banquet of Consequences – Paul Sanders
  • The YOU Beyond You – Ramzi Naijar
  • Mimi’s Paris Dilemma – Elizabeth Cooke
  • Postcards Home 2 – WD Mast
  • Mind the Gap – George Tombs
  • Secret Life of a Juror – Voir Dire – Paul Sanders
  • Mind the Gap – George Tombs
  • Sammy: Hero at Age Five – M. Schmidt & Gene D. Donley


YOUNG ADULT

WINNER: Blood and Silver – Vali Benson

RUNNER-UP: Brotherhood of the Lion – Roger Wellington Nason

HONORABLE MENTIONS:

  • Last Cherry Blossom – Kathleen Burkinshaw
  • Light Chaser – Zahra Omar Shansab
  • Earth 101 – Time to Run – Emae Church
  • The Adventures of Wandala – Daniel Boyd


BUSINESS

WINNER: The Noble Edge – Christopher Gilbert, Ph.D

RUNNER-UP: Things I Heard My Professor Say – Curtis L. Odom, Ed.D

HONORABLE MENTIONS:

  • The Armchair Real Estate Millionaire – Michael Dominguez
  • Silent Resistance – Paul Boudreau & Caitlin Schmidt
  • The Charisma Factor – Leesa Rowland
  • Silent Resistance – Paul Boudreau & Caitlin Schmidt


SPIRITUAL/RELIGIOUS

WINNER: An Irish Lullaby – Louis Michael Manzo

RUNNER-UP: Good Blood: A Journey of Healing – Irit Schaffer

HONORABLE MENTIONS:

  • Opening the Gates of the Heart – Carolyn CJ Jones
  • Zach’s Quest – Mat and Melanie Dragovits
  • Because of You – Kelsey N. Clark
  • The Evangelical’s Daughter Losing My Religon – Debra Roberts Torres-Reyes


COMPILATIONS/ANTHOLOGIES

WINNER: Somewhere Out There – Dr. Sherry Meinberg

RUNNER-UP: Pandemic Side Effects – Jeffrey Weber


TRAVEL

WINNER: An Elephant Ate My Arm – Laurie McAndish King

RUNNER-UP: Immersed in West Africa – Terry Lister